Nie musimy nikogo przekonywać o niszczycielskiej mocy przyrody. Doskonale wiemy jakie szkody jest w stanie wyrządzić uderzenie pioruna. Nawet pośrednie skutki... takie jak sprzężenie elektromagnetyczne spowodowane przepływem prądu w instalacji odgromowej, czy sprzężenie galwaniczne w przypadku obiektów przemysłowych rozmieszczonych na dużym obszarze, może spowodować istotne i dotkliwe straty. Jednak na szczęście ponad 250 lat temu, w latach 1750-1754 dwóch zdolnych naukowców, Benjamin Franklin i Václav Prokop Diviš wyzwoliło nas od strachu spowodowanego niewiedzą, a dzięki ich odkryciu i wiedzy gromadzonej przez lata staliśmy się bogatsi o doświadczenia i wiedzę naszych poprzedników. Obecnie jesteśmy w stanie lepiej chronić nasze domy, biura, czy inne obiekty budowlane wraz z ich wyposażeniem.

Obecnie spotyka się dwa typy instalacji odgromowych:
- instalacje odgromowe aktywne,
- instalacje odgromowe tradycyjne,
Zabezpieczając Państwa obiekt tworzymy system ochrony, który ma za zadanie:
- przejąć na siebie ładunek zgromadzony w uderzeniu pioruna, (zabezpieczając w ten sposób obiekt),
- bezpiecznie i sposób przemyślany odprowadzić prąd pioruna najkrótszą możliwą drogą do ziemi,
- niedopuścić do pojawienia się przeskoków iskrowych, które są niesamowicie niebezpieczne, ponieważ mogą spowodować nie kontrolowany spływ prądu piorunowego do ziemi.
W efekcie możemy spodziewać się przedarcia pioruna do wnętrza naszego obiektu, co może skończyć się zniszczeniem wszelkich instalacji, pożarem, porażeniem osób które bedą wewnętrz, a w pewnych skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do wybuchu w pewnych strefach nim zagrożonych.
Elementy które tworzą instalację odgromową:
- zwód pionowy lub poziomy (promieniowy) (elementy przyjmujący na siebie ładunek pochodzący z wyładowań atmosferycznych),
- przewodów odprowadzających, (łączy zwód z przewodem uziemiającym lub uziomem),
- zacisk probierczy (rozłączalne połączenie w przewodzie odprowadzającym które umożliwia skontrolowanie instalacji przewodów uziemiających, oraz poprawności połączenia z uziomem przewodu odprowadzającego)
- uziom (szpilkowy, kratowy lub otokowy) - musi posiadać właściwą rezystancję zależną od klasy grunty w którym został wykonany.
Stosowanymi przez nas dodatkowym elementami uzupełniającymi ochronę odgromową są:
- połączenia wyrównawcze,
- ochronniki przeciwprzepięciowe.
Instalacje odgromowe - piorunochrony wykonujemy zgodnie z obowiązującymi rownież w Polsce normami UE, aktualnie PN-EN 62305:2006 (U), które zastąpiły PN-86/E-05003/02 zawierające wymagania dotyczące podstawowej ochrony odgromowej budynków, późniejsze PN-IEC 61024 i PN-IEC 61312. Stosujemy wyłącznie rozwiązania renomowanych firm.
Szukaj nas na:
|
| | | Data ostatniej modyfikacji treści: 21.03.2017 20:07:48 |