Ogólne wiadomości o czujnikach dymu.
Detektory (czujniki) przeciwpożarowe są urządzeniami służącymi do wczesnego wykrywania pożaru. W przypadku wykrycia zagrożenia najczęściej uruchamiają alarm dźwiękowy (syreną o sile minimalnie 85dB) oraz alarm optyczny. Konstrukcja dzisiejszych detektorów oparta jest na nowoczesnej technice mikroprocesorowej gwarantującej długotrwałą i niezawodną pracę
Najczęściej stosowane w instalacjach są dwa rodzaje detektorów: jonizacyjne oraz optyczne. Czujniki, różnią się sposobem detekcji pożaru oraz obszarem zastosowań.
Detektory jonizacyjne charakteryzują się szeroką zdolnością wykrywania pożaru, jednak najlepiej nadają się do detekcji szybko rozprzestrzeniającego się ognia, któremu towarzyszy niewielka ilość dymu widocznego. Mogą być umieszczane w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. na korytarzu w pobliżu łazienki.
Detektory optyczne (fotoelektryczne) reagują szybciej na pożary, w pierwszej fazie, których występuje duża ilość dymu widocznego (wielocząsteczkowego) bez otwartego ognia, np. dym z tlących się przedmiotów. Są mniej podatne na produkty spalania powstające w trakcie gotowania lub smażenia, dlatego mogą być umieszczane w pobliżu pomieszczeń kuchennych.
Pożar powstaje i rozprzestrzenia się w różny oraz trudny od przewidzenia sposób. Dlatego zaleca się, aby w budynku znajdował się, co najmniej jeden detektor jonizacyjny oraz optyczny.
Zalecana ilość czujników dymu..
Liczba wymaganych czujników przeciwpożarowych zależy przede wszystkim od: układu budynku, ilości sypialni oraz lokalizacji urządzeń mogących być źródłem potencjalnego pożaru (np. piec, kominek, odbiorniki elektryczne)....
Przy ustaleniu ilości należy kierować się poniższymi zasadami, że czujnik powinien być zamontowany:
* pierwszy na korytarzu w pobliżu sypialni. Sypialnie znajdują się zwykle najdalej od wyjścia, dlatego należy starać się chronić drogę ewakuacyjną
* dodatkowy na klatce schodowej, ponieważ stanowi ona "naturalny komin" dla dymu i ognia,
* w przypadku budynków, wielopoziomowych, co najmniej jeden czujnik na każdej kondygnacji,
* w sypialni, w której śpi osoba paląca papierosy
* w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia elektryczne mogące być źródłem pożaru (elektryczne piecyki, nawilżacze powietrza itp.),
* w pomieszczeniu, w którym pi osoba przy zamkniętych drzwiach, ponieważ alarm znajdujący się za drzwiami może nie obudzić śpiącego w pokoju
* w pomieszczeniach z kominkiem.
Minimalna ilość czujników: co najmniej jeden detektor na każdą kondygnację. Najlepszym miejscem montażu jest hol w pobliżu klatki schodowej oraz sypialni.
Optymalna ilość czujników: detektory powinny być zamontowane we wszystkich pokojach, na korytarzach, strychu oraz w piwnicy. Uwaga! W kuchni i garażu mogą być montowane jedynie czujniki termiczne zasilane z sieci.
Niżej przedstawione rysunki pokazują przykładowe rozmieszczenie dla optymalnej ilości czujników wraz z uwzględnieniem typów detektorów.
Rozmieszczenie czujników przeciwpożarowych w budynku
Miejsca w których należy unikać montowania czujników.
Jeżeli następuje częsta aktywacja czujnika w wyniku tzw. "fałszywych alarmów", może oznaczać to, że został on umieszczony w nieprawidłowym miejscu.
W celu zminimalizowania możliwości przypadkowego uruchomienia alarmu, detektorów nie należy montować
* w garażu. Produkty spalania są obecne podczas uruchamiania samochodu.
* w pobliżu okien, drzwi, klimatyzatorów, wentylatorów sufitowych oraz innych urządzeń wymuszających burzliwy przepływ powietrza.
* w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 4°C oraz może wzrosnąć powyżej 38°C np. w zamkniętych werandach, domowych ogrodach zimowych itp.
* w tzw. "martwych obszarach"
* w miejscach narażonych na działanie kurzu, brudu. Czynniki te mogą zakłócić prawidłowe działanie sensora lub go zablokować.
* w odległości mniejszej niż 0.9m od pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza (np. w łazience). Wilgoć lub para wodna może wywoływać fałszywe alarmy.
* w odległości mniejszej niż 0.9m od pomieszczeń w których występują produkty spalania (np. kuchnia).*
* w pobliżu fluoroscencyjnych źródeł światła (świetlówek) min. odległości 50cm.
* nie dotyczy czujników termicznych.
źródło : google.pl
Szukaj nas na:
|
| | | Data ostatniej modyfikacji treści: 21.03.2017 20:07:45 |