Ogólna budowa systemu automatyki typu Inteligentny Budynek, jest stosunkowo prosta.
W systemach automatyki typu Inteligentny Budynek, wszystkie urządzenia sterujące, są z reguły odseparowane galwanicznie od obwodów którymi sterują,
a powiązania pomiędzy nimi, istnieją głównie w oprogramowaniu obsługującym taki system.
Typowy system składa się z reguły z dwóch rodzajów modułów:
* wyjściowych (wykonawczo-zasilających), do których podłącza się wszystkie obwody elektryczne urządzeń, którymi chcemy sterować w domu.
* wejściowych (kontrolno-sterujących), do których podłącza się wszystkie urządzenia które będą sterowały pracą systemu, np.: czujniki, wyłączniki, odbiorniki RFID, podczerwieni, lub wyjścia innych systemów.
Okablowanie elementów sterujących, realizuje się przy pomocą zwykłego przewodu niskoprądowego, używanego w instalacjach systemów alarmowych czy domofonowych, o ile do danego systemu nie jest przeznaczony
specjalny przewód dedykowany. W wielu przypadkach nie ma konieczności stosowania innych przewodów ponieważ w przewodach tych, nie ma wysokiego napięcia - które mogło by być niebezpieczne dla życia!
W zależności od zastosowanych modułów, oprzewodowanie to, może być wieloparowe, lub jednoparowe (w modułach adresowalnych).
Oznacza to, iż na jednej parze przewodu (dwie żyły prowadzone od przycisku do przycisku), można zainstalować często więcej niż np. 1 wyłącznik!
Istotną cechą tego rozwiązania, jest także to, iż wyłączniki mogą być umieszczane, w zupełnie dowolnych miejscach, najwygodniejszych dla użytkowników (np. przyciski rolet, wcale nie muszą być umiejscowione przy każdym oknie).
Daje to nam możliwość szybkiej i łatwej rozbudowy systemu oraz dołożenia dodatkowego wyłącznika w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba, co jest dla nas czzęsto dość istotne ze względu na znaczne oszczędności,
ponieważ przewód sterujący jest znacznie tańszy od zasilającego i zużywa się go mniej.
Bezpośrednie sterowanie w systemach Inteligentny Budynek, może się odbywać, np za pomocą pilotów uniwersalnych (pozwalających także
na sterowanie sprzętem RTV), jak i za pomocą telefonu komórkowego bądź też bezpośrednio z komputera, lub poprzez sieć lub zdalnie przez Internet.
Oprócz bezpośredniego, ręcznego sterowania obwodami elektrycznymi, jak. np. oświetlenie, system praktcznie nie wymaga żadnego działania człowieka.
Większość, działań i reakcji opiera się na ułożonym oprogramowaniu, które powoduje wywołanie jakiejś konkretnej akcji, w zależności od zdarzenia, które wystąpiło wcześniej.
Jedną z najważniejszych cech systemów automatyki, jest wykorzystanie jednego elementu sterującego do sterowania wieloma, zupełnie różnymi zadaniami - bez konieczności stosowania kilku takich sanych urządzeń.
Przykładem może być zastosowanie czujnika zmierzchowego, który po nastaniu nocy automatycznie zamknie wszystkie rolety i spowoduje, iż oświetlenie korytarza będzie się zapalało, jako oświetlenie nocne (na np. 50%mocy),raz żeby zaoszczędzić energię , dwa aby np. światło nie budziło innych domowników.
Taka możliwość, nie tylko pozwala nam w znacznym stopniu wpłynąć na oszczędności.
Inny przykład... jeżeli załączymy światło w toalecie, to jeżeli będzie ono włączone przez odpowiednio długi czas, może uruchomić wentylator, i wyłączyć go, dopiero po kilku minutach od momentu, gdy ta żarówka zgaśnie!
Inteligentny budynek może również współpracować z systemem alarmowym, przykładem, jest np. uzbrojenie systemu alarmowego. Jeżeli system alarmowy, przekaże do systemu automatyki informację, iż został on uzbrojony (nikogo nie ma już w domu),
system automatyki wyłączy wszystkie obwody oświetleniowe, oraz gniazda do których mógł być podłączony jakiś sprzęt (np. żelazko), zamknie rolety (aby nie zapomnieć o którejś), zamknie zawór wody
i ew. gazu, obniży temperaturę w pomieszczeniach, aby nie zużywać niepotrzebnie ciepła, włączy po zapadnięciu zmierzchu oświetlenie podjazdu przed domem, lub cyklicznie będzie zapalać oświetlenie w konkretnych pomieszczeniach symulując
obecność domowników. System będzie utrzymywał taką sytuację do chwili, aż otrzyma z systemu alarmowego informacji, że został on rozbrojony. W tym przypadku system odblokuje wszystkie gniazda, podniesie temperaturę, otworzy wybrane rolety, itd.
Podstawowe zastosowania systemów automatyki domowej, obejmują:
* sterowanie gniazdami,
np. bezpieczeństwa (sprzęt kuchenny, prasowanie), zewnętrznymi (tarasowe lub świąteczne)
* sterowanie temperaturą,
w sposób indywidualny dla każdego pomieszczenia, wg. harmonogramów oraz informacji z innych systemów)
* sterowanie nawadnianiem trawników,
wg. harmonogramów lub z wykorzystaniem czujek wilgotności gleby i opadów deszczu
* sterowanie zaworami wody i gazu,
w sposób automatyczny, np. przy integracji z systemem alarmowym
* sterowanie wentylatorami, lub pompami
* sterowanie elektrozaczepami, elektrozworami, siłownikami
* sterowanie oświetleniem, w tym tworzenie zaawansowanych scen świetlnych
(1 przycisk załącza wiele punktów oświetleniowych z różnym natężeniem oświetlenia)
* sterowanie roletami elektrycznymi,
w tym sterowanie: jednostkowe, grupowe, automatyczne oraz z uwzględnieniem skomplikowanych scenariuszy
* sterowanie bramami wjazdowymi i garażowymi,
w połączeniu np. z oświetleniem podjazdu, ścieżki, wnętrza garażu,
Sposób rozbudowania systemu inteligentny budynek jest ograniczony jedynie wyobraźnią użytkownika, ponieważ może sprostać praktycznie każdej potrzebie.
Wystarczy tylko zastanowić się, czego oczekujemy od naszego domu.
Szukaj nas na:
|
| | | Data ostatniej modyfikacji treści: 21.03.2017 20:07:43 |